Nöral Terapi

Nöralterapi,  otonom sinir sistemine etki ederek vücudun iç dengesine kavuşmasını sağlayan lokal bir enjeksiyon yöntemidir. Aynı zamanda vücudun tamir sistemlerini de harekete geçirerek bedenin kendi kendisini tedavi etmesine izin verir. Bu nedenle de etkileri kalıcıdır.

Nöralterapi lokal anestezik madde kullanılarak yapılan regülasyon yani düzenleme tedavisidir. Nöralterapi vücudumuzda çok geniş bir elektriksel ağ yapısında olan otonom sinir sisteminin uyarılmasını ve regülasyonunu sağlar.

İğnelerdeki kısa etkili lokal anestezik maddenin anestezik etkisinden değil, otonom sinir sistemi üzerinde oluşturduğu uyarıdan faydalanılır. İğne cilde yapılır yapılmaz bu uyarı sinir ağında yayılır ve eskiden kalmış sinir hasarlarının hepsi biyoelektriksel olarak düzeltilir.

Nöralterapide özellikli yerlere uygulanan lokal anestezik enjeksiyonu ile vücutta 3 tane dolaşım düzenlenmiş olur; Kan dolaşımı, lenf dolaşımı ve sinirsel ileti. Bir dokunun kan dolaşımı yani perfüzyonu artınca o doku beslenir; lenf dolaşım artınca doku metabolitlerinden arındırılır yani temizlenir ve sinir iletisi artan, düzenlenen doku ise daha düzenli çalışır. Dolasıyla, beslenen temizlenen ve düzenli komut alan dokunun kendini iyileştirme kapasitesi artar.

 

ETKİ MEKANİZMASI

Nöralterapi iki temel mekanizma ile çalışmaktadır. Bunlardan birincisi segmental mekanizmadır. Burada rahatsızlığın uzandığı segmente yapılan anestezik enjeksiyonu ve bu segmentin spinal kord ile olan bağlantısı esastır. İkincisi ise rahatsızlık sahasının (bozucu alan) ortadan kaldırılmasıdır.

 

TEDAVİ EDİLEN HASTALIKLAR

1- Migren ve baş ağrılarının tedavisi

2- Boyun, sırt ve bel ağrıları gibi kas kökenli ağrıların tedavisi

3- Bel ve boyun fıtıklarında ağrının giderilmesi

4- Eklem hastalıkları (menisküs yırtılması, eklem içindeki sıvının azaltılması, sporcu yaralanmaları)

5- Sinir basısına bağlı oluşan ağrıların tedavisi

6- Romatizmal hastalıkların tedavisi

7- Adet düzensizlikleri ve şiddetli adet sancılarının tedavisi

8-Kronik sinüzit tedavisi

9- Fibromyalji (yaygın kas ağrıları), devamlı yorgunluk hissi ve halsizlik tedavisi

10- Yüz felci tedavisi

11- Trigeminal nevralji tedavisi

12- Spor yaralanmaları tedavisi